Velikonoční výlet aneb kam si zajet s dětmi i bez nich

Velikonoční výlet aneb kam si zajet s dětmi i bez nich

Poslední českou památkou v seznamu UNESCO, která nám chyběla na našem "seznam" bylo poutní místo Zelená hora ve Žďáře nad Sázavou. Velikonoční výlet k jeho návštěvě přímo vybízel, měli jsme na odpoledne hlídání...jenže mne se zablokovala krční páteř...no co, volno se musí využí na 100%...vyrazili jsme....

Zelená hora je je poutní kostel sv. Jana Nepomuckého z 18.století ve tvaru hvězdy, který navrhl známý architekt Santini. Kostel je z dálky majestátní a opravdu velmi působivý. Bohužel při bližším pohledu je vidět jak je venkovní fasáda omšelá, opadaná, potřebovala by obnovit. Travnatá plocha, kde byly původně hroby je neopečovávaná. Na prohlídku jsme bohužel nešli neboť je jen v určité časy a mimo ně je kostel uzavřen. Byli jsme tedy trochu zklamaní.

Chuť jsme si zašli spravit na zámek, který leží hned pod Zelenou horou a je na rozdíl od výše zmíněné památky v soukromých rukou rodiny Kinských. A naše vysoké očekávání bylo naplněno. Zámek je bývalým klášterem, proto je poměrně rozlehlý a stává z několika na sebe navazujících budov. Všechny jsou však minimálně zvenčí opravené, s novou fasádou. Pracuje se na úpravě exteriéru, v příštím roce bude opravena část zahrady se sádkami na ryby. V areálu se nachází kromě kaple minor i škola, galerie barokního umění i krásný obchůdek s vkusným zbožím a kavárna s dobrou kávou, zákusky a malými pokrmy. Vše je jednoduché a vkusné. Je vidět, že řešení prostor bylo přenecháno architektům. I logo, které má obsluha kavárny vyšité na košilích mne upoutalo!

Na zámku můžete navštívit prohlídku po stopách Santiniho nebo jej navštívit během některého  z víkendu, kdy mají nachystán tématický program či festival. Akce jsou z větší části zaměřeny na rodiny s dětmi. 

1 Comments

  • Avatar
   sophie
   kvě 21, 2020

   I am always searching online for articles that can help me. There is obviously a lot to know about this. I think you made some good points in Features also. Keep working, great job. Let make your life even better with game sims 4 cheats

Leave a Reply

* Name:
* E-mail: (Not Published)
   Website: (Site url withhttp://)
* Comment:
Type Code